Včely napojíme na internet věcí, abychom jim lépe rozuměli

Včely napojíme na internet věcí, abychom jim lépe rozuměli

IoT, nebo-li internet věcí se často objevuje

v samoúčelných, až nesmyslných aplikacích.  Co ale víme například o potřebách tak zajímavého, propracovaného přírodního společenství, jakým je včelí úl? Dříve včelařům vyhynuly včely, a mnohdy ani nezjistili proč. Neustálé kontrolování, otevírání a přerovnávání pláství včelám škodí, a třeba i několik set jich taková činnost pokaždé stojí život. Nedejbože, když za oběť padne královna, včelaři tim vznikne fatální problém.

Včely

Kdo je vlastně královna?

Název včelí královna, o kterou se ostatní starají a krmí ji, vyznívá aristokraticky privilegovaně a záviděníhodně. Opak je ve skutečnosti pravdou. Na počátku ji trubec oplodní, a ona pak už jen sedí, žere, a rodí tisíce včel, jednu za druhou. Je tedy nejubožejším otrokem ze všech. Pokud nastane v tomto procesu porucha, začne uvnitř úlu klesat teplota, kterou si za normálních okolností včely udržují kolem třiceti šesti stupňů. Roj nastupuje cestu k vyhynutí…

Včely, a jejich sledování na dálku

Je-li v úlu umístěno čidlo, lze kalamitě včas předejít. Stejně zajímavá je analýza bzukotu ve včelím příbytku. Na základě jeho počítačového rozboru se dá zjistit, že se něco děje. Pohromou může být tzv. rojení. Část včel si vezme královnu a odletí s ní jinam. Zbytek včelstva většinou pak vymře. Ne tak, když se včelař o chystaném včelím puči zavčasu dozví.

Včely

Včelí bzukot převedený do grafické podoby na displeji notebooku.

V jednom úlu žije kolem deseti tisíc včelek, a jejich soužití má přesná pravidla. Nejžalostnější úděl čeká, jak známo, včelí samečky – trubce. Jeden bývá vyvolen k oplodnění královny, všichni bezezbytku jsou pak na podzim jako nepotřební darmožrouti vyhozeni z úlu a odsouzeni k smrti.

Miniaturní čidla umístěná do úlu se pohybují v cenových relacích jednotek dolarů. Baterie přitom stačí na odeslání třech tisíců zpráv, životnost je tedy dlouhodobá, v řádu let. Napojení na celosvětovou technologií SigFox umožňuje sledovat a vyhodnocovat kdekoliv na světě informace dokonce bez účtování datového roamingu. U nás tuto síť provozuje například společnost SimpleCell společně s T-Mobilem.

Na závěr kontrolní otázka: Víte, co by se stalo s medem, kdybychom ho včelkám nebrali?

Přes zimu by ho všechen snědly. Proto včelaři musí místo medu vybavit na zimu svůj roj 15 až 20 kilogramy cukru, jinak včely nepřežijí do dalšího roku.

Včely

Jedna z pláství, vytažená z úlu.

Včely

Víceúčelový čip připojitelný k bezdrátové technologii SigFox.

Další příspěvky
John Wick 4 je skoro tříhodinová akční jízda
John Wick 4 je skoro tříhodinová akční jízda
Kdo by řekl,  že ze zastřeleného psa gangstera na odpočinku se nakonec vyklube globální akční bitva Johna Wicka (opět Keanu...
Canon EOS R8 a R50, dva nové fotoaparáty
Canon EOS R8 a R50, dva nové fotoaparáty
Plnoformátová kvalita v lehkém těle  Fotoaparát EOS R8 je vybavený plnoformátovým snímačem typu CMOS s rozlišením 24,2 milionu bodů, který...
Das Filmfest 2022 – nejnovější německy mluvené filmy
Das Filmfest 2022 – nejnovější německy mluvené filmy
Přichystány jsou na tři desítky nejnovějších filmů z Německa, Rakouska a Švýcarska, navíc i retrospektiva díla Rainera Wernera Fassbindera. Vše...