natočeného před více než dvaceti lety režisérem Danny Boylem. Říká se, že navázat na téma po tolika letech je příliš velké riziko a že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš. Scénář filmu T2 Trainspotting vznikal dlouho a byl mnohokrát přepisován. Vystupuje v něm tatáž parta kamarádů představovaná těmi samými herci, jen o dvacet let staršími. Většina členů natáčecího štábu zůstala v původní sestavě, ke změně bohužel došlo za kamerou. Na jedinečné obrazové dílo Briana Tuffana se nyní pokusil navázat Anthony Dod Mantle. Natáčení probíhalo opět v Edinburghu a Glasgow, tedy výhradně ve Skotsku. Ostatně, všichni zúčastnění jsou skotští patrioti.
Danny Boyle si byl dobře vědom, že další příběh musí udržet nejen profesionální úroveň, s tím problém nebyl. Překvapivě mnohem těžší bylo navázat na předchozí poetiku a styl. Celá parta, které se tehdy říkalo ztracená generace, je nyní o dvacet let dál. Co mají za sebou, kam došli? Naposledy jsme se s hrdiny Trainspottingu viděli ve chvíli, kdy Renton (Ewan McGregor) své bývalé přátele okradl o šestnáct tisíc liber. Ve skutečnosti jen o dvanáct, protože Spudovi (Ewen Brenmer) jeho podíl nechal ve skřínce na nádraží. To se ale ostatní nikdy nedozvěděli.
Danny Boyle k tomu říká: „Jde tu o rozdíl mezi světem mužským a chlapeckým. První film ztělesňuje chlapeckou nezodpovědnost, na ničem vám nezáleží, na všechno kašlete a dvojnásob na tok času – respektive si myslíte, že se o tyhle věci nestaráte. V T2 je tomu naopak – to čas kašle na vás. Tečka. Tenhle film je plný zobrazení zklamaných mužů i žen a také zklamaných dětí, dokonce i fiktivních… Kdysi se chovali jako frajeři naprosto nenuceně, ale teď s tím mají velké problémy – takže není divu, že se snaží jeden druhého znovu najít. Donekonečna se pokoušejí vzkřísit minulost, ať už proto, aby si ji užívali, nebo proto, aby se za ni pomstili.“
Nevydařeným životem unavený Renton se vrací, aby zkusil navázat na stará přátelství. Jenže jeho někdejší zrada není ani v nejmenším zapomenuta. Begbie (Robert Carlyle) právě utekl z vězení. Když se dozví, že se Renton vrátil, je to, jako když vytrhnete z granátu pojistku. Nic ho nezastaví, je ještě horší neřízenou střelou než dřív. Jen není tak zábavný, jako býval. Což platí o všech postavách. Postrádají dřívější humor a nadhled. Ani vtipných postřehů a hlášek není zdaleka tolik.
Je třeba uznat, že všichni se poctivě snažili odvést tu nejlepší práci. T2 je prošpikován odkazy na „jedničku“ včetně záběrů, připomínajících souvislosti a lokality, do kterých se nyní vracejí zavzpomínat. Ve chvíli, kdy zazní skladba Relax od Frankie Goes To Hollywood, jsem si uvědomil, že tento film lecčíms připomíná Bony a klid 2, jen je lépe natočený. Kouzlo vyprchalo, spolu s ironií, nápady, energií a vtipem. Zbyla jen patetická nostalgie. Sice někdy záměrná, ovšem zdaleka ne vždy.
T2 Trainspotting nelze jednoduše nazvat vykrádáním sebe sama, to by bylo příliš nespravedlivé, jenže v podstatě mnoho nového nepřinesl. Vlastně něco ano, po jeho zhlédnutí víme, jak ve skutečnosti vznikala knižní předloha Irwina Welshe. T2 je ve skutečnosti rozhodně docela dobrým filmem, má ale smůlu, že první Trainspotting byl nesrovnatelně lepší. A nejen kamerou.
Zůstala skvělá hudba, o úvodní melodii se opět postarala skupina Underworld, uslyšíme i Clash, Davida Bowieho, Iggyho Popa a především Young Fathers.
7/10
JJ
T2 Trainspotting (T2 Trainspotting, USA, 2017)
žánr: komedie/drama
režie: Danny Boyle
předloha: Irvine Welsh (kniha)
scénář: John Hodge
kamera: Anthony Dod Mantle
hudba: Benjamin Wallfisch
hrají: Ewan McGregor, Jonny Lee Miller, Robert Carlyle, Ewen Bremner, Kelly Macdonald, Anjela Nedyalkova, a další
délka: 117 minut