Do kin přichází druhý filmový pokus přiblížit divákům tuto rozporuplnou osobnost. Steve Jobs, jeden z největších počítačových vizionářů, součastně však člověk pověstný až brutálně nelítostným, asociálním chováním.
Poprvé se o ztvárnění této nesmírně komplikované postavy pokusil Ashton Kutcher ve Sternově filmu Jobs (2013). Tvůrci se tehdy nechali zlákat Kutcherovou podobou s Jobsem, jehož herecké schopnosti, do té doby uplatňované převážně v béčkových filmech, však bohužel stačily akorát na vytvoření povrchní karikatury.
To Michael Fassbender je zcela jiná liga. Tento excelentní herec sice Jobsovi není podobný ani trochu, zato ho však dokázal zahrát natolik přesvědčivě, že v každém okamžiku filmu nepochybujeme o tom, že Jobsovi podřízení neměli pod tlakem jeho autority kam uhnout. Steve je svou inteligencí, nápady a genialitou převyšoval, nemilosrdně válcoval a manipuloval, dokud neudělali, co chtěl. Jak sám říkal, je jako dirigent, nehraje na konkrétní nástroj, ale na celý orchestr. Jeho sugestivnímu způsobu manipulace se říkalo Jobsova zkreslená realita. Tak dlouho tvrdil, že ten čtverec je kulatý, až tomu všichni kolem uvěřili.
Jistě, Steve Jobs se svými spolupracovníky na první pohled zacházel nemilosrdně, jenže při bližším zkoumání zjišťujeme, že je ve skutečnosti také dokázal vybičovat k výkonům, o nichž ani sami neměli tušení, že jsou jich schopni. A takových lidí si pak velmi vážil. Jakkoliv tvrdě to zní, pokud chce člověk jít dopředu a být nejlepší, nemůže sebou ze soucitu vláčet průměrné a podprůměrné, těch se bez mrknutí oka Jobs ihned zbavoval.
Na začátku vidíme Jobse jako značně nesympatickou postavu, člověka, který není ochoten projevit cit, nikoho si nepouští k tělu. Ve Fassbenderově podání však postupně zjišťujeme jak obrovskému tlaku byl Jobs vystaven, vidíme, že dělal i chyby, jenže kdo by mu je vyčítal? Jednak málokdo měl takovou odvahu, a pak musí-li šéf velké firmy rozhodnout stovky věcí denně, občas se zmýlit může každý. A pak, když je někdo v sedmadvaceti letech dolarový multimiliardář, asi těch špatných rozhodnuti tolik neudělal…
Film představuje Jobse v několika životních etapách, a v podstatě výhradně ze zákulisí při přípravě jeho pověstných keynotes, prezentací novinek, přičemž část filmu z osmdesátých let je pro zvýšení autenticity natáčena na “dobový” zrnitější materiál.
Postupně sledujeme vývoj během Jobsova života, Steve se hlavně díky své věrné asistence a vedoucí marketingu Apple Joanně Hoffman v podání Kate Winslet (nazývá ji “pracovní manželkou”), které jediné bylo dovoleno mu oponovat, dobírá velice těžce a bolestně poznání, jak nespravedlivě a zbytečně některým lidem ublížil, včetně vlastní dcery.
Režisér Danny Boyle k filmu dodává: „Doufám, že až diváci náš film uvidí, uvědomí si, jak moc se změnil svět díky neskutečnému nasazení, vášni a inteligenci jednoho člověka, a ocení, jakou osobní oběť musel přinést. Tenhle génius se lidskou bytostí stane vlastně až ve chvíli, kdy si sám uvědomí, že ani on rozhodně není dokonalý.“
Přestože film o člověku, jehož genialita dala světu osobní počítače, grafické ovládání myší, MP3 přehrávače, internetový obchod s hudbou, dotykové telefony a tablety trvá přes dvě hodiny, nebudete se ani jedinou minutu nudit. V dalších plánech záběrů, které připomínají formálně divadelní hru, lze nalézt spoustu nenápadně roztroušených doplňkových informací o Stevu Jobsovi.
9/10
JJ
Steve Jobs (Steve Jobs, USA, 2015)
režie: Danny Boyle
scénář: Aaron Sorkin
hudba: Daniel Pemberton
kamera: Alwin H. Küchler
hrají: Michael Fassbender, Kate Winslet, Seth Rogen, Jeff Daniels, Katherine Waterston
délka: 122 min.
Rozhovor s Michaelem Fassbenderem o Stevu Jobsovi si můžete přečíst zde.