patří k největším dobrodružstvím v lidských dějinách. V roce 1968 se Spojeným státům podařilo v rámci rivality se Sovětským svazem v kosmickém výzkumu úspěšně vyslat prvního člověka na Měsíc. Trvalo padesát let, než nám oscarový režisér Damien Chazelle představil skromného astronauta Neila Armstronga v podání Ryana Goslinga. První člověk je poprvé, kdy byla tato událost, kterou tehdy sledovalo u televizních obrazovek přes půl miliardy lidí na celém světě, po dlouhých padesáti letech zfilmována.
Příběh začíná v roce 1962. Tehdy se Neil Armstrong stal zkušebním pilotem NASA. A v té době se také museli se svojí ženou Janet (Claire Foy) vyrovnat s tragickou ztrátou dcery. Neil měl pověst tichého, klidného člověka, který přestože byl díky svému povolání denně jednou nohou v hrobě, nesnášel zbytečné hazardování se životem. Zastával názor, že lépe selhat desetkrát na Zemi, než jednou „tam nahoře“. Je pozoruhodné, že o tomto slavném člověku, autorovi ještě slavnější věty o malém kroku pro člověka, ale velkém pro lidstvo, dodnes víme tak málo.
Film První člověk vrcholí přistáním Apolla 11 na Měsíci, nicméně vlastně není zdaleka jen o něm. Je především vzdáním úcty vlídnému, pracovitému, odvážnému člověku, otci rodiny, kamarádskému odborníkovi, milujícímu svou práci i život. S nahlédnutím do Armstrongova soukromí máme pocit, že právě on si plným právem zasloužil privilegium prvního kroku člověka mimo rodnou planetu. Sledujeme také s úžasem, kolik obětí na životech a práce stovek lidí letu na Měsíc předcházelo.
Mladý talentovaný režisér Damien Chazelle si vybral pro film První člověk opět spolupracovníky z minulých filmů. Z oscarového La La Landu Ryana Goslinga, kameramana Linuse Sandgrena a skladatele Justina Hurwitze. Ze snímku Whiplash pak rovněž skladatele Hurwitze. Klidnou, rozvážnou povahu Neila Armstronga odlišuje od jeho nervní chotě i styl kamery. V případě Neila sledujeme jasný, přesný směr pohybů člověka, který toho moc nenamluví, ví však přesně, co chce. Na rozdíl od impulzivního, nervního uvažování a jednání jeho emotivně založené manželky Janet, zobrazeného nepředvídatelně rychlými záběry „z ruky“.
Po padesáti letech se tedy dočkalo filmové podoby první lidské opuštění planety. Je dobře, že film představuje kromě události samotné také dobovou společensko-kulturní atmosféru i člověka, jenž ten obrovský krok pro lidstvo učinil a podstoupil kvůli tomu obrovské riziko. Když sledujete techniku, díky které se tehdy vypravili do vesmíru, jde z toho dnešnímu člověku mráz po zádech. Zastarání jakékoliv techniky je však bohužel nevyhnutelné v každé době.
Vynikající film První člověk nabízí zajímavý příběh přesto, že víte, jak vše dopadne. Jeho součástí je řada méně známých událostí, které letu Apolla 11 předcházely. Poprvé uvidíte návštěvu Měsíce barevně, avšak jednu drobnou výtku si patriotsky přeci jen nelze odpustit. Při přistání na Měsíci v roce 1968 si údajně posádka pouštěla Dvořákovu Novosvětskou, ta však v tomto filmu nezazní.
8/10
JJ
První člověk (First Man, USA, 2018)
žánr: drama, životopisný, historický
režie: Damien Chazelle
scénář: Josh Singer
kamera: Linus Sandgren
hudba: Justin Hurwitz
hrají: Ryan Gosling, Claire Foy, Kyle Chandler, Corey Stoll, Lukas Haas, Jason Clarke, Christopher Abbott, Patrick Fugit, Shea Whigham, Pablo Schreiber, Brian D’Arcy James, Cory Michael Smith, J.D. Evermore, Ciarán Hinds, Ethan Embry, Kris Swanberg, William Gregory Lee, Steve Coulter, Brady Smith, Olivia Hamilton, James R. Hansen, Philip Boyd, Mark Kelly, Anna Chazelle
délka: 141 minut
O dalším zajímavém filmu s vesmírnou tématikou se dočtete zde.