na displej telefonu není úplně nejlepší nápad. Smartphony totiž svítí jasným modrým světlem. Díky tomu na nich vidíte zprávy, videa i obrázky koček ostře i za nejslunnějšího dne. V noci to ale představuje problém. Noční režim nabízí řešení.
Telefony září tak jasně, že se s tím mozek jen velmi těžko vyrovnává. V dobré víře, že stále svítí slunce, totiž přestane produkovat hormon melatonin, který vzbuzuje pocit ospalosti. Světlo smartphonu tak tříští spánkový režim a zásadně zhoršuje nejen schopnost usnout, ale také spát bez probouzení. To všechno s sebou nese závažná zdravotní rizika.
Jestliže vlastníte iPhone, a nemůžete tedy používat aplikaci f.lux, neměli jste možnost modré světlo na svém telefonu regulovat. Verze iOS 9.3 v tomto ohledu inovovala. Přidala funkci nočního režimu, který se zapíná každý večer ve vámi nastaveném čase. Když se spustí, automaticky reguluje displej, který pak používá méně modré, a má tak obecně teplejší světlo.
Důvody, proč se vyhnout modrému světlu, jsou snad už zřejmé. Jisté ale není, že pouhá změna barevného schématu pomůže. Americké Národní centrum biotechnologie provedlo výzkum, který prokázal, že změna barvy světla skutečně spánku pomáhá, ale možná ne dost. I když z osobní zkušenosti rozhodně potvrzujeme, že mít méně bolavé oči je příjemné. David Smith z Tech Insideru tyto pocity sdílí, dokonce prohlásil, že noční režim je jeho oblíbenou funkcí nového iPhonu.
Rozhodně se ale nejedná o komplexní řešení problému. Raj Dasgupta, jeden z předních amerických hypnologů, serveru Business Insider v rozhovoru sdělil, že světlo je jen jedním z faktorů, které spánek ovlivňují. Jakákoliv práce se smartphonem také nezbytně stimuluje naši mysl a udržuje nás tak vzhůru – zvláště když sjíždíme sociální sítě nebo čteme zprávy. Všichni známe ten náhlý trn paniky, když nám na telefonu vyskočí nový e-mail. S tím změna barvy světla samozřejmě nepomůže. Režim Noční režim je rozhodně vítanou novinkou, ale stále rozhodně více doporučujeme před spaním telefon odkládat, nebo ho alespoň spolu s nočním režimem hodit i do režimu letadlo. Ono nechat se rušit ve spánku neustálými, byť tichými notifikacemi našemu spánku rozhodně neprospěje.
Další informace a články na téma zdraví, psychických a dalších chorob a jejich léčby najdete na Patalie.cz.