Špičková bezzrcadlovka natočí 4K video a vyfotí 12 snímků za vteřinu
“Gé há čtyřka” přichází necelé dva roky po svém předchůdci, oblíbeném modelu GH3. Na první pohled jde o velmi podobný přístroj, ale v tomto případě jde o matení „tělem“. Uvnitř GH4 se ukrývá množství technologických vylepšení, nad kterými srdce fotografa jen zaplesá. Za relativně slušnou cenu můžete získat micro 4/3 aparát s profesionálními parametry. Pokud jste si v záchvatu nadšení z K4 rozlišení pořídili novou televizi a až později vám došlo, že s nabídkou obsahu to nebude nijak slavné, pak váš problém vyřeší právě nová GH4: obsah si můžete vytvořit sami.
Nejzajímavějšími vylepšeními fotoaparátu je zcela přepracovaný Digital Live MOS snímač s rozlišením 16,05 Mpix a bleskurychlou odezvou a čtyřjádrový procesor Venus Engine IX. Společně umožňují vysokorychlostní zpracování signálu, které je nutné pro záznam 4K videa. Použitý systém redukce šumu zvyšuje citlivost ISO až na hodnotu 25 600. Při focení sportovních události, zvířat a dalších rychlých akcí oceníte sekvenční snímání, se kterým pořídíte dvanáct snímků za sekundu. Třípalcový plně výklopný OLED displej usnadní snímání z jakéhokoli úhlu. Kontrastní autofokus s technologií DFD (Depth from Defocus) podporuje čas ostření při vysokorychlostním AF cca 0,07 sekundy. Rychlost i funkčnost vylepšuje AF s detekcí očí (Eye Detection AF) a 49 bodový AF s uživatelským multi režimem. Závěrka má rozmezí 1/8000 až 60 s a životnost neskutečných 200 000 cyklů. Samozřejmostí je wi-fi s podporou NFC, PC sync port, zvýraznění a kontrola stínů i „tichý režim“ při použití elektronické závěrky.
Lumix GH4 je sice především fotoaparát, ale řada lidí si ho koupí kvůli videu, protože má hromadu praktických funkcí pro profesionální natáčení. Můžete pořídit záznam UltraHD (3840 × 2160 px) s 25 fps a také Cinema 4K (4096 × 2160 px) s 24 fps. Další možností pak je FullHD s ultravysokým datovým tokem 200 Mbit/s. U formátů můžete vybírat mezi MOV, MP4 (LPCM), AVCHD Progressive a AVCHD. Pokud to s natáčením videa myslíte opravdu vážně, pak můžete svou práci v reálném čase kontrolovat na externím monitoru, který připojíte HDMI kabelem. Kromě toho přímo ve fotoaparátu – bez postprodukce – vytvoříte VFR (Variable Frame Rate) nebo časosběrné (Stop Motion) animace.
Cena: asi 40 000 Kč