CES 2013 – velká jména

CES 2013 – velká jména

Co si na letošek připravily nejznámější firmy

 

 

 

 

V minulé části našeho seriálu z Las Vegas jsme se zaměřili hlavně na nabídku méně známých značek. Veletrhu CES ale samozřejmě dominovali velcí výrobci. Co se na letošek chystá v elektronickém mainstreamu?

 

UHD: prozatímní řešení

 

Pokud neznáte zkratku UHD (nebo 4K, jde o jedno a totéž), rychle se ji naučte. Znamená Ultra High-Definition neboli ultravysoké rozlišení, tedy čtyřnásobek současného standardu 1080p čili Full-HD. Televizní obrazovky s UHD tedy zobrazují 3840 x 2160 pixelů. To si lze představit také jako čtyři Full-HD obrazovky – dvě vedle sebe a další dvě pod nimi. Televize s UHD na veletrhu představili snad všichni velcí současní výrobci – Samsung, Sharp, Sony, LG apod. Problém je v tom, že se v tomhle rozlišení dosud nevyskytují žádné filmy a asi ještě nějakou dobu nebudou.

 

Znamená to tedy, že UHD rozlišení zatím není k ničemu? Nikoli, tvrdí firmy. S dobrou televizí lze totiž do čtyřnásobného rozlišení interpolovat záznam ve Full-HD, a dokonce i v horší kvalitě. Můžeme-li věřit ukázkám na veletrhu, je rozdíl oproti 1080p občas docela výrazný. Nejvíce se v tomto ohledu vyznamenal model značky Sony, vybavený hned třemi obrazovými procesory.

 

UHD televize od Sony zobrazí záznam v opravdu skvělé kvalitě.

 

 

Co se běžné televizní techniky týče, může se veřejnost těšit hlavně na větší obrazovky (229 nebo dokonce 255 mm), případně na OLED technologii. Tady je patrně nejdál LG, jejíž OLED model s velkou obrazovkou už se ve východní Asii prodává. K nám se nejspíš dostane zanedlouho. A LG zaujme i náročné filmové fanoušky díky modelu s poměrem stran 21:9, tedy s formátem, v jakém se natáčejí běžné filmy určené pro promítání v kinech.

 

A jak to vypadá s budoucností 3D? Inu, také víceméně pořád stejně. Obecně lze pozorovat stále silnější podporu pasivního třírozměrného zobrazení, které není tak náročné na energii a nebolí z něj oči. Sílí ale i snahy o 3D bez brýlí. U obrazu v rozlišení UHD je to vcelku reálné, současné pokusy (např. obrazovky americké společnosti StreamTV) ovšem trpí mnoha dětskými nemocemi a působily spíše jako kuriozity než jako vážně míněný pokus o definitivní řešení.

 

3D bez brýlí občas není příliš ke koukání.

 

Fototechnika a mobilní technologie – mírný pokrok v mezích zákona

 

Pokud jste od CES čekali nějaké zásadní změny ve světě fotoaparátů a kamer, musíme vás zklamat – v tomhle oboru se nic moc nového neurodilo. Nejznámější značky (Nikon, Canon, Pentax) si zjevně šetří novinky až na jaro. Samsung nabídl velmi zajímavý kompakt NX300 s výměnnými objektivy a Wi-Fi portem, ten ale vzbudil trochu smíšené reakce. Zasvěcenci totiž čekali, že nový kompakt s výměnnými objektivy od Samsungu bude vybaven plnohodnotným systémem Android, tedy že půjde o něco jako Galaxy Camera v nové verzi. Snad příště. Nejzajímavější fotografickou novinkou je tak pravděpodobně malý a elegantní Panasonic LZ30 s obřím rozsahem odpovídajícím 25-875 mm u klasického fotoaparátu.

 

Panasonic LZ 30, jeden z nejlepších ultrazoomů na současném trhu.

 

 

A v podstatě totéž lze říci o mobilních technologiích. Tady je vysvětlení vcelku jasné – zanedlouho začíná veletrh Mobile World Congress, který je pro výrobce telefonů, tabletů i notebooků výrazně důležitější než CES. Z nových telefonů nás zaujal především odolný model Sony Xperia, zvládající bez problémů ponoření do vody. Za pozornost stály nové typy notebooků s operačním systémem Windows 8, v mnoha případech s důmyslným konstrukčním řešením umožňujícím dotykové ovládání. Má je Samsung, Dell, Acer a mnozí další.

 

Znamená to tedy, že letošní CES nepředvedl nic důležitého a zanedlouho na něj zapomeneme? To rozhodně ne. Celkem jasně totiž naznačil nový trend, který se velmi pravděpodobně stane hlavním tématem letošního roku – neustálé propojování jednotlivých přístrojů v domácnosti nebo firmě do jedné veliké bezdrátové sítě. O tom se ale dočtete více v příští (a poslední) části naší americké reportáže.

 

 

 

 

Další příspěvky
Nová pravidla pro létání s drony zpřísňují podmínky
Nová pravidla pro létání s drony zpřísňují podmínky
Popularita dronů stále roste. Mnoho dětí, ale i dospělých by dron rádo vidělo jako letošní vánoční dárek. Také do pracovního...
Sdílené dopravní prostředky mají pomoci dopravě ve městech
Sdílené dopravní prostředky mají pomoci dopravě ve městech
V posledních letech vznikají nové koncepty sdílené dopravy další, vylepšené generace. Prvopočátky sdílení jednoho dopravního prostředku více lidmi můžeme vidět...
30 let od vzniku WWW – hlavní milníky z historie internetu
30 let od vzniku WWW – hlavní milníky z historie internetu
Uběhlo přesně 30 let od vytvoření World Wide Webu. K této příležitosti se více než 11 000 respondentů z Evropy,...