mnoho lidí toužilo opustit totalitní zemi a žít ve svobodném prostředí. Policejně střežený komunistický režim si těchto snah byl dobře vědom a snažil se jim zabránit všemi prostředky. Často i brutálně nelidskými. Pokusy nelítostně trestal zastřelením na útěku, případě mnohaletým těžkým žalářem. Přes uvedená rizika se neustále mnoho lidí o ilegální opuštění socialistických zemí pokoušelo. K tomu jim často sloužily velmi amatérské, až naivní prostředky, jako v tomto případě podomácku ušitý horkovzdušný balón.
Příběh tohoto filmu se odehrává v tzv. východním Německu, tedy v sovětské zóně tehdy rozdělené Spolkové republiky Německo. Dvě rodiny se v roce 1979 dohodly, že si tajně vyrobí horkovzdušný balón, kterým v noci přeletí vojensky střeženou hranici na vytoužený západ. První pokus jim nevyšel, proto, poučeni z chyb, začali bez průtahu se stavbou nového balónu. Jenomže z trosek prvního pokusu nedaleko hranic získala tajná policie Stasi cenné stopy a rozjela celostátní pátrání.
Nakoupit takovou spoustu látky nebylo vůbec snadné, a tak se po počátečních chybách všichni pustili do nakupování v menším množství po městech široko daleko. Začal souboj s totalitní mocí doslova o život. Stasi kolem nich svým intenzivním pátráním neustále utahovala smyčku. Nebylo snadné nenápadně získat tolik odborných znalostí o provozu horkovzdušného balónu. Tehdejší režim těžil z podpory velkého množství udavačů, proto se nedalo důvěřovat vůbec nikomu. Každý, byť relativně blízký člověk, skrýval potenciální nebezpečí.
V té době se podobně zoufalé pokusy odehrávaly každou chvíli. Tento napínavý příběh o vzdoru a touze po svobodě byl natočen podle skutečných událostí. Je věnován rodinám Strelzykových a Wetzelových a jejich pokusu o překonání železné opony s podomácku vyrobeným horkovzdušným balónem.
Podobné řešení k útěku na Západ zvolil i cyklistický závodník Robert Hutyra, dvojnásobný mistr Československa, jenž v roce 1983 s rodinou v balónu úspěšně překonal hranice do Rakouska. V roce 1987 využil vzdušný prostor Josef Hlavatý, který si se svým synem k útěku za svobodou vybral vlastníma rukama postavené rogalo.
V Berlíně se u někdejšího přechodu mezi východním a západním Berlíně nazvaném Checkpoint Charlie nachází Muzeum totality. V něm jsou k vidění exponáty nejrůznějších zařízení použitých k překonání hranice. Mnoho z jejich tvůrců skončilo bohužel tragicky. Na všech je vidět, jak nedůstojné a zoufalé činy byli ochotni podstoupit lidé, kteří nechtěli žít v komunistické totalitě.
Například vystavený Volkswagen „Brouk“ převozil přes hranici desítky lidí. Měl upravený motor a nádrž tak, aby se pod něj vešel schovaný člověk. Malá nádrž na pár litrů benzinu na krátkou cestu stačila. Hraniční prostor před berlínskou zdí hlídaly i samostříly na fotobuňku. Pod hladinou několikametrového vodního předělu také číhaly zhruba půlmetrové ocelové ostny, znamenající jistou smrt. Jeden sovětský artista se pokusil k přeskočení zdi využít trampolínu. Byl zastřelen.
Snímek Balón je napínavou památkou na všechny, kdo se nesmířili s potupným životem ve strachu a totalitě. Do poslední chvíle není jisté, jestli se útěk podaří, jen budete držet všechny palce, aby vše dobře dopadlo. Škoda, že film je dabovaný. Mezi českými distributory panuje názor, že u českých diváků by originální znění v němčině negativně ovlivnilo návštěvnost. Na otitulkovanou verzi si zřejmě budeme muset počkat na DVD.
I dnes je velmi důležité, aby takovéto filmy, připomínající chmurné etapy novodobé historie, vznikaly.
7,5/10
JJ
Balón (Ballon, Německo, 2018)
žánr: drama
režie: Michael Herbig
scénář: Kit Hopkins, Thilo Röscheisen
kamera: Torsten Breuer
hudba: Ralf Wengenmayr
hrají: Friedrich Mücke, Karoline Schuch, David Kross, Alicia von Rittberg, Thomas Kretschmann
délka: 120 minut
O jiném zajímavém filmu s podobnou tematikou si můžete přečíst zde.