sdružují víceméně mladé muže, které spojuje silné vlastenectví. V jejich čele stojí Peter Švrček. Branci se ve volném čase pod jeho vedením dobrovolně podrobují tvrdému vojenskému výcviku, nosí vojenské oblečení a věří, že Slovensko jejich vlastenectví potřebuje. Peter je na první pohled normální, inteligentní mladý muž, kterého právě přijali na vysokou, žije s rodiči, má přítelkyni, jeho skutečný život je však mezi branci. Až přijde válka je autentický dokument o nenápadném vytváření totalitní hierarchie na současném Slovensku.
Švrček buduje rozrůstající se organizaci s oddíly po celém současném Slovensku. Dbá přitom na maximálně pozitivní mediální obraz „své“ domobrany. Předpokládá, že ve vhodnou chvíli mu tato komunita přestane stačit a on své aktivity použije jako odrazový můstek k přesunu do politického života. Odloží uniformu a stane se velkým politikem.
Je to vždy stejná, historií prověřená metoda. Manipulace s lidmi, více než cokoliv jiného připomínající diktaturu. Získává si okruh méně samostatných a spíše průměrně inteligentních lidí, kteří vyhledávají autoritu a návod k lepšímu životu. Tato skupina vždy potřebuje vůdce ukazujícího směr. Přestože dnes už nehrozí nebezpečí vyústění takto společensky riskantního jednání v otevřený, ozbrojený konflikt, nic dobrého společnosti nepřinese.
Od uvedení tohoto dokumentu na berlínském festivalu v Berlíně provázejí jeho projekce diskuze s diváky i protagonisty. Zúčastňují se jich politici, psychologové, ale také hlavní postava a šéf slovenských branců Peter Švrček. Ožehavým tématem je pochopitelně manipulace s lidmi, potlačení demokracie a psychologicko-společenské důvody, které k nim vedou. Nápadná je všem podezřelá podobnost s někdejším nástupem nacismu v Německu. Proč jsou lidé přes děsivé dějinné zkušenosti opět znovu a znovu ochotni zkoušet pohodlí podřízenosti a odevzdanosti? Mrazivé téma neobyčejně aktuální nejen na Slovensku, ale v dnešní době, a v každé společnosti.
Dokument působí, jako by vznikal dost improvizovaně a natáčení probíhalo minimálně částečně bez scénáře. Ukazuje však zcela jasně syrovou absurdnost chytře organizovaných Slovenských branců. Po jeho zhlédnutí si budete klást otázku, jak taková nebezpečně proruská, autoritářská organizace může ještě dnes vzniknout, fungovat a dokonce tak dobře a bezostyšně prosperovat? Asi je právě osudovým paradoxem demokracie, že proti podobnému jednání nemá přímo účinné obranné prostředky.
6,5/10
JJ
Až přijde válka, Česko, Chorvatsko, 2018
žánr: dokumentární
režie: Jan Gebert
scénář: Jan Gebert
kamera: Lukáš Milota
hrají: Svobodní branci
délka: 76 minut
Oficiální web Slovenských branců si můžete prohlédnout zde.
A zde si naopak můžete přečíst, kam až vede totalita.