Microsoft ukončil podporu pro oblíbený operační systém
A co přesně to znamená? Pokud máte na svém počítači „ikspéčka“, nemusíte začít panikařit a okamžitě instalovat nový systém, Microsoft prostě ukončil vydávání aktualizací, oprav a všech bezpečnostních opatření. Počítače s XP jsou tedy od tohoto týdne hůře chráněné proti malwaru a útokům hackerů, ale jinak normálně fungují dál.
Podle odhadů na Windows XP, které spatřily světlo světa už v roce 2001, běží kolem 20 – 25 % počítačů na celém světě. V České republice to je 21%. Nejde jen o soukromé a firemní počítače, ale také o státní správu. Některé státy proto uzavřely s Microsoftem dohodu o prodloužení podpory – právě pro počítače na ministerstvech a dalších úřadech. Třeba Velká Británie za tuto službu zaplatila 5,5 milionu liber, podobnou částku investovala také holandská vláda.
Zástupce antivirového výrobce Kaspersky říká, že Windows XP dosud používá asi jedna pětina jejich zákazníků, přičemž ze zachycených hrozeb je pro XP určena více než čtvrtina. „Uživatelé Windows XP jsou nejčastějšími oběťmi kyber zločinců,“ potvrzuje Maik Morgenstern z německé agentury AV-Test group, která hodnotí bezpečnostní software. A situace se určitě ještě zhorší, protože napadení operačního systému bez podpory jeho výrobce bude snazší. „Zaútočit na Windows 8.1 se všemi jeho bezpečnostní prvky je o dost obtížnější,“ dodává Morgenstern. To ale neznamená, že by se „osm jedničkám“ zločinci vyhýbali, snaží se do nich nabourat také, už jen proto, aby je dobře poznali a odhalili jejich slabiny.
Pokud se s milovanými XP nechcete rozloučit, je to trochu sázka do loterie. Například antivir ESET pro ně bude nadále plně funkční se všemi aktualizacemi tak jako dosud. Ale jestli o oficiální podporu nechcete přijít, budete muset se skřípěním zubů své Windows upgradovat (a pozor, konec podpory platí i pro Office 2003). Alternativním řešením je pak samozřejmě přechod na konkurenční operační systém a kancelářský balík, třeba OpenOffice.