Co bude v následujícím období hýbat světem spotřební elektroniky?
V minulé části našeho seriálu z mamutího berlínského veletrhu IFA jsme psali, že na podobných akcích lze většinou sledovat aktuální trendy v oboru a odhadovat, jak se svět elektronických hraček bude v příštích měsících vyvíjet. Jaké poznatky si odvážíme z letošního ročníku?
Mnozí pozorovatelé předpovídali, že se hlavní pozornost bude (podobně jako loni) soustředit na mobilní technologie, tedy hlavně na chytré telefony a tablety. Tohle očekávání se ale tak úplně nepotvrdilo, byť samozřejmě o zajímavé novinky nebyla nouze. Asi největší pozornost na sebe strhl nový hybridní model Samsung Galaxy Note 3 s úhlopříčkou 5,7“ (14,5 cm). Těžko říci, zda se ještě jedná o telefon nebo už o tablet. Každopádně jde o schopné a po čertech výkonné zařízení se spoustou užitečných funkcí a propracovaným ovládáním. Tak jako u všech modelů řady Note tu hraje velkou roli dotykové pero neboli stylus, ještě před pár lety adept na čestné místo v technickému muzeu. Časy se mění…
Za zmínku stojí jistě i nová vlajková loď LG s názvem G2 (úhlopříčka 5,2“ neboli 13,2 cm, nezvykle umístěná tlačítka na zadní straně), případně další verze Sony Xperia Z. Jinak ale výrobci očividně chystají žhavé novinky až na předvánoční trh. Ani v oblasti počítačové techniky jsme žádný velký průlom nezaregistrovali, zajímavé hybridní modely na pomezí notebooků a tabletů představily zejména Lenovo a Acer.
A co tedy bylo oním hlavním tématem letošního veletrhu? IFA v podstatě navázala na lednový CES v Las Vegas, největší pozornost se totiž soustředila na nejrůznější způsoby bezdrátového propojení nejrůznějších zařízení v domácnosti či kanceláři do multifunkčních sítí. Trend, obecně zvaný Smart Home neboli chytrá domácnost, se ovšem posouvá stále dál do oblastí, o kterých se většinou ve světě spotřební elektroniky dosud mluvilo jen okrajově. Ještě ve Vegas byly k vidění hlavně nejrůznější inteligentní televize a domácí audiosystémy řízené centrálně telefonem nebo tabletem. V Berlíně k nim přibyly nejrůznější domácí spotřebiče denní potřeby – pračky, ledničky, myčky, koupelnové vybavení apod.
Ne že by na předchozích ročnících „bílá technika“ nebyla přítomná, většinou ale měla vyčleněný samostatný prostor a s tou „černou“, jíž se v našem časopise věnujeme především, nepřišla často vůbec do styku. Letos vypadaly expozice úplně jinak – v podstatě každá velká firma měla příslušné spotřebiče v samém centru svého hlavního výstavního prostoru. U Panasoniku se konaly kuchařské show. Samsung představil již z dřívějška známé inteligentní lednice a přidal k nim třeba vysavače, které lze řídit přes domácí Wi-Fi. V hale LG se návštěvníci zase mohli seznámit s novou technologií jménem Smart Diagnosis, která by měla výrazně zkrátit a usnadnit opravy při nejrůznějších poruchách. Myčku, pračku, troubu nebo další spotřebič lze prostřednictvím jednoduché aplikace propojit s libovolným telefonem nebo tabletem a ten pak automaticky při sebemenší poruše zašle příslušný kód závady rovnou do servisního střediska. Odpadne tak zdlouhavé diagnostikování a hlavně nutný odvoz přístroje z domácnosti. To může být opravdu praktické – taková oprava pračky v současnosti trvá okolo dvou týdnů, což je pro běžnou rodinu s dětmi dost nepříjemná záležitost. Pokud by nová technologie umožnila opravy na počkání přímo v domácnosti, může jít o užitečnější novinku, než by se na první pohled mohlo zdát.
Více či méně chytrým domácím spotřebičům své expozice věnovaly i menší a u nás prakticky neznámé firmy, hlavně z Koreje a Číny (pokud znáte třeba jména Lientek, Shunde, Zokin, Stelang nebo Ningbo, jste na tom lépe než my před veletrhem). Snad nejvýraznější příspěvek k tomuto tématu ale přinesl Grundig. Někdejší legenda hi-fi techniky pojala svůj rozměrný stánek jako skutečný domov příští generace, kde se všechny funkce ovládají pomocí vestavěných panelů na zdech. Na nich se zobrazí i všechny potřebné informace o právě probíhajících činnostech – trouba hlásí, že kuře bude za deset minut dokonale upečené a ptá se, zda má kůžička křupat nebo nikoli, myčka si říká o novou dávku leštidla, dětská chůvička hlásí, že v ložnici nemluvněte klesla teplota a žádá automatický regulátor topení, aby trošku přidal na intenzitě. Že se oblíbená hudba stěhuje pomocí vestavěných z místnosti do místnosti automaticky společně s pohybem majitele, to už v takovém domově pomalu člověk bere jako samozřejmost.
Pomalu to celé začíná připomínat onu nezapomenutelnou povídku Raye Bradburyho z Marťanské kroniky (doufejme ovšem, že bez atomové katastrofy). Celá desetiletí tvořily chytré domácnosti jen kulisu ve sci-fi románech, teď to ovšem vypadá na definitivní průnik do reality. Ještě před několika lety totiž podobné technologie existovaly jen v divokých představách, teď jsou – vzhledem k všudypřítomnosti mobilních systémů i bezdrátových sítí – běžně k dispozici a co je vůbec nejdůležitější, nejde o nic drahého. Nic tedy nebrání tomu, abychom se dočkali se již zanedlouho.