Poslední díl našeho seriálu aneb pohled do křišťálové koule, která věští budoucnost…
Od mamutích akcí, k jakým nepochybně patří i právě skončený veletrh CES v Las Vegas, obyčejně čekáme, že nějakým způsobem udají nebo naznačí směr v technologickém vývoji. Před časem se právě tady rozběhla do světa vlna 3D televizí a přehrávačů, loňský ročník zase naznačil aktuální příklon k víceúčelovým zařízením. A co letošek?
Pokud se potvrdí trend z CES, mohlo by být letošním technickým leitmotivem propojování nejrůznějších domácích nebo firemních zařízení do stále větších sítí a celků. Hesla „connected home“ nebo „connected life“ se objevovala pomalu na každém druhém stánku, velké firmy nevyjímaje. Kupříkladu takový Intel věnoval snad největší plochu svému konceptu Wireless Display. Nejde o úplnou novinku, firma systém představila už loni, zpočátku ale šlo v podstatě jen o bezdrátové připojení notebooku k televizi. V nové verzi už systém umožňuje zapojit do sítě i mobilní zařízení (telefony nebo tablety), podporuje rozlišení Full-HD a prostorový zvuk 5.1, umožňuje přenášet chráněný obsah, zkrátka díky notebooku (a případně nepříliš drahému receiveru) vytvoříte domácí bezdrátovou síť na multimédia všeho druhu. Systém Wireless Display (zkráceně Wi-Di) podporuje z velkých výrobců elektroniky třeba LG nebo Belkin, Toshiba přišla s podobnou vlastní koncepcí Home Cloud. Podobný systém představil i čínský gigant Huawei.
Samsung se při rozvíjení podobného nápadu neomezil jen na domácí zábavu, ale i na ryze praktické vybavení typu topení, trouby apod. To vše lze dnes připojit k systému Smart Hub, načež můžete jednotlivé přístroje zapnout z libovolného místa na světě pomocí telefonu přes internet. A kdyby vám to bylo málo, můžete si pořídit lednici T9000 s dotykovým displejem, Wi-Fi a Androidem (zatím ve funkčně omezené verzi). Na displeji si můžete zobrazit třeba zprávy nebo předpověď počasí, časem se dokonce údajně uvažuje o plné kompatibilitě s Google Play.
Koncept „propojeného života“ ovšem zdaleka neprosazují jen velké globální firmy. A také se neomezuje jen na zmíněné typy přístrojů. Třeba americká firma Moneaul, u nás prakticky neznámá, představila celou řadu vskutku originálních řešení. Co byste řekli třeba na chytrý květináč, který vám pošle zprávu, že je potřeba pěstovanou květinu zalít nebo pohnojit? Nebo na domácí pračku vzduchu sloužící zároveň jako multimediální streamer s pevným diskem o kapacitě 1,5 TB? Stejná firma nabízí i užitečné hodinky pro sluchově postižené. Díky mikrofonu chytají zvuky z okolí a ty převádějí na grafické informace s vibracemi, takže majitel snadno zjistí, že mu někdo zvoní u dveří. Velký zájem vzbudil i stánek společnosti WNC, o které tu také asi slyšel málokdo. Ta umožňuje propojit nejrůznější přístroje pomocí běžné elektrické sítě, takže nepotřebujete ani Wi-Fi nebo ethernet.
Heslo Connected Life si jako hlavní motto svého stánku zvolila i společnost Qualcomm, kterou známe hlavně coby výrobce mobilních procesorů, v USA a Asii má ale mnohem širší záběr. Ta představila další originální řešení, například psí obojek Tagg s GPS, díky němuž se nemusíte obávat, že se vám váš miláček zaběhne. Můžete jeho pohyb totiž sledovat přímo na displeji telefonu. Technologie All Joyn zase umožňuje přímé propojení mobilních aplikací bez nutnosti synchronizace v operačním systému. A do konceptu Connected Life spadá i třeba zdánlivě odtažitá technologie jako bezdrátová nabíječka baterií pro elektrická auta Halo. Na tu prostě najedete, vypnete motor a za nějakou dobu máte dobito.
Že bychom se tedy skutečně dočkali oné známé vize ledničky, která si sama objedná zásoby z webového obchodu, trouby míchající ingredience na koláč pomocí receptu staženého z internetu nebo topení, které si stáhne zprávy o počasí a podle toho se naprogramuje? Před pár lety jsme si z podobných představ dělali v jednom fejetonu legraci. Po návštěvě letošního CES to vypadá, že to výrobci myslí opravdu vážně…