o patrně nejtemnější etapě amerických novodobých dějin. Vietnamské válce, gigantickém úniku tajných informací vyústícím do slavné aféry Watergate s následným odstoupením prezidenta Nixona. Děj Akta Pentagon – Skrytá válka se odehrává těsně před Watergate.
V březnu roku 1971 se reportérovi deníku The New York Times Neilu Sheehanovi podařilo neoficiální cestou získat přísně tajnou zprávu obsahující na sedmi tisíci stránkách prokazatelná vládní tajemství. Dokument, vyhotovený v roce 1967 z podnětu tehdejšího amerického ministra obrany Roberta McNamary, měl prozaický název: „Historie rozhodování USA ve Vietnamu v letech 1945 až 1966“.
Zpráva i přes svůj neškodný název vyvolala zdrcující otřesy, které pokračují až do současnosti. Dokument, jenž brzy vstoupil do celosvětového povědomí jako Pentagon Papers, odhalil temnou pravdu. Obrovské, dalekosáhlé klamání veřejnosti o smrtonosné válce ve Vietnamu trvalo čtyři prezidentská období. Od Trumana přes Eisenhowera a Kennedyho až po Johnsona.
Zpráva Pentagon Papers odhalila, že každý z těchto prezidentů opakovaně předkládal veřejnosti lživé informace o amerických operacích ve Vietnamu, a že i když vláda údajně usilovala mír, v zákulisí armáda a CIA tajně rozšiřovaly válečné operace. Akta odhalila temnou historii plnou důkazů o atentátech, porušování Ženevské úmluvy, zmanipulovaných volbách a lžích před Kongresem.
Tato odhalení byla výbušná zejména v době, kdy se američtí vojáci stále nacházeli ve smrtelném nebezpečí. V konečné bilanci ve válce ve Vietnamu, kterou USA ukončily v roce 1975, padlo 58 220 amerických vojáků a válka přímo způsobila ztrátu více než jednoho milionu životů. Pentagon Papers odkryla podvody, které vedly ke spoustě zbytečných úmrtí.
První zveřejnil tyto výbušné materiály deník The New York Times a vysloužil si okamžitý soudní příkaz v uveřejňování nepokračovat. Jiný, v té době méně významný deník The Washington Post, vlastněný Katharine Grahamovou (Meryl Streep) a vedený šéfredaktorem Benem Bradleem (Tom Hanks) se nakonec rozhodne navzdory všem v publikování kompromitujících materiálů pokračovat.
Tento riskantní krok je přitom mohl snadno dostat do vězení. Katherine zdědila noviny po zemřelém manželovi a sedmdesátá léta minulého století ženám podnikatelkám ještě příliš nepřála. Ben byl naopak šéfredaktorem na svém místě, s drtivým tahem na branku a schopností přesvědčit o své pravdě.
Když stanuli před nejvyšším soudem, odehrál se jeden z nejvýznamnějších procesů v historii Spojených států. Soud nakonec rozhodl, že dokumenty byly zveřejněny právem a svoboda slova, potažmo médií, je základní pojistkou demokracie. A prezident si v žádném případě nesmí dělat, co ho napadne. Je v každém okamžiku zodpovědný všem občanům. Až zamrazí, jak je dnes tento film aktuální, a zejména v České republice. Prezident Nixon byl zlý, mstivý člověk, kterému blaho země bylo ukradené a obklopoval se podivnými spolupracovníky. Škoda, že tehdejší verdikt amerického soudu neplatí dnes i u nás.
Spielberg natočil svůj další politický thriller s hvězdným obsazením. S Tomem Hanksem naposledy před pár lety spolupracoval na Mostu špiónů, v tomto filmu však Hanks podal naprosto mimořádný výkon. Opustil svoji kategorii postarších středostavovských moudrých pánů a stal se uragánem. Dravcem, který dokáže smést všechno, co mu stojí v cestě, ale i člověkem schopným správných a rychlých rozhodnutí. Z ambiciózního sobeckého novináře honícího se za senzacemi dozraje před našima očima v někoho, komu záleží především na slušnosti, morálce a ideálech.
Meryl Streep se zase za pochodu učí vést velkou společnost. Z nerozhodné, rozpačité vdovy se stane odvážnou manažerkou. Dá se říct, že všechny herecké výkony si tentokrát rozhodně zaslouží velkou pochvalu.
Nicméně celý snímek se takto pozitivně hodnotit bohužel nedá. Nepochybně Spielberg předvedl perfektní řemeslo a natočil film o významné události. Chybí však zápal, jiskra, nadšení pro věc, o které v příběhu jde. Místy je kromě nudy přítomen nezbytný americký patos, i když ne v tak odpudivé formě, jako třeba na konci Schindlerova seznamu.
Každopádně tento snímek za vidění stojí, jen jsem od něj čekal přeci jen o dost víc.
7/10
JJ
Akta Pentagon: Skrytá válka (The Post, USA, 2017)
žánr: drama, thriller, životopisný, historický
režie: Steven Spielberg
scénář: Josh Singer, Liz Hannah
kamera: Janusz Kamiński
hudba: John Williams
hrají: Meryl Streep, Tom Hanks, Sarah Paulson, Bob Odenkirk, Alison Brie, Tracy Letts, Carrie Coon, David Cross, Jesse Plemons, Bruce Greenwood, Bradley Whitford, Philip Casnoff, Pat Healy, Matthew Rhys, Zach Woods, John Rue, Michael Stuhlbarg, Coral Peña, Austyn Johnson, Rick Holmes, Stark Sands, Will Denton, Deirdre Lovejoy
délka: 116 minut
Recenze dalších filmů s Tomem Hanksem naleznete například zde a zde.