případně audioknihy, a nároky na kvalitu nezadržitelně stoupají. Jsme si vědomi, že kategorie hi-res audiokvality zdaleka není požadována všemi, je ale dobré o ní vědět a znát výhody, jaké přináší. Možná v blízké budoucnosti k ní najdete cestu alespoň v nějaké mírně kompromisní podobě. Často se stane, že kdo o takovém kvalitativním zážitku neměl potuchy, mu zcela propadne. Tentokrát jsme se rozhodli otestovat ultimátní mobilní audio Sony walkman Sony NW-WM1A, patrně nejlepší walkman, jaký kdy pod touto značkou spatřil světlo světa. A k němu se pochopitelně musí použít patřičně kvalitní sluchátka, tedy vlajkovou loď rovněž od Sony, sluchátka Sony MDR-Z1R.
Okamžitě, jak vezmete walkman do ruky, pochopíte, že se ocitáte v jiné lize. Přístroj je kovový, perfektně řemeslně zpracovaný, což je poznat i na jeho hmotnosti. Dojem elegantního černého vzhledu umocňuje po zapnutí a rozvážném naběhnutí negativní displej. Tedy bílý font na černém pozadí, aby neoslňoval při poslechu v pološeru.
Zadní strana je protiskluzová, veškerá tlačítka se nacházejí po stranách, zbytek obsluhy se odehrává na dotykovém displeji. Ten reaguje přesně, nicméně na komfort obsluhy přehrávače v telefonu tak úplně nemá. Pomalejší reakce jsou pochopitelné, stejně tak při zapnutí.
Je třeba si uvědomit, že do takovéhleho přístroje si snad nikdo nenahraje hudbu v komprimovaném formátu, ale výhradně FLAC (Free Lossless Audio Codec), nebo ještě lépe DSD (Direct Stream Digital). Zacházení s většími objemy dat dá zkrátka hardwaru zabrat více, než obyčejná MP3. Vybírat lze v hudební knihovně na displeji podle různých kritérií, interpret, album, skladba, playlist, údaje o interpretovi, dokonce si můžete zobrazit i text písničky, pokud si ho do přístroje nahrajete. Nelze si nechat například vyhledat konkrétní skladbu.
Efektní vychytávkou jsou digitální ručičkové ukazatele, ukazující úroveň hlasitosti každého z obou kanálů. A jak se na digitál sluší, pěkně do studiové nuly v decibelech.
Přístroj při nastavení hlasitosti na 100 % poskytuje do uší ideální množství hudby.
A tím se dostáváme k poslechu. Pokud jsou k dispozici dostatečně kvalitní nahrávky a připojená špičková sluchátka, troufáme si prohlásit, že jste ještě z žádného mobilního zařízení neslyšeli tak kvalitní přednes. Tento walkman je návykový, škoda, že jeho cena patrně většímu rozšíření zabrání, je totiž opravdu poněkud extrémní.
Kapacita: 128 GB
Formáty/výdrž baterie: MP3/33 hodin, FLAC/26 hodin, DSD/11 hodin
Bezdrátové připojení: Bluetooth (aptX), NFC
Rozhlasový tuner: ne
Přehrávání fotografií: ne
Velikost: 72,9 × 124,2 × 19,9 mm
Hmotnost: 267 g
Klady: excelentní, věrná reprodukce se sklony k měkčímu, analogovému zvuku.
Zápory: nedá se v hudební knihovně automaticky vyhledávat, nepotěší ani hmotnost a cena (33 660 Kč).
Přestože jsme na sluchátka vzhledem k cenové kategorii hned od počátku nasadili nekompromisní nároky s nulovou tolerancí, je třeba přiznat, že jim právě kromě ceny v podstatě nic moc vytknout nelze. Vyzkoušeli jsme snad všechny hudební žánry kromě dechovky a techna. U nahrávek hifistických labelů jsme byli velmi překvapeni, jaké detaily jsme v hudbě ještě objevili, přestože naše testovací portfolio zaznělo už v minulosti na velmi dobrých a drahých aparaturách. Dokonce i metal přehrála tato sluchátka suverénně s patřičně přehledným důrazem. Popravdě, ani jsme netušili, že třeba Joe Cocker má některá alba až tak svěle nahraná.
Pravou lahůdkou se však staly remasteringy Stevena Wilsona. Ty nás doslova přikovaly do křesla a nutily hodiny a hodiny bez hnutí poslouchat a poslouchat. Ani po tak dlouhé době přitom poslech neomrzí ani neunaví. A je vám najednou jedno, jestli posloucháte Rammstein, Metalliku, Patriciu Barber, Miles Davise, Van Der Graaf Generator, Rihannu, Tori Amos, Milese Davise nebo King Crimson. Takový trojrozměrný prostor, ve kterém se hudba otevře, se u sluchátek jen tak neslyší.
Nenásilné, ale přesné a rychlé basy, čistá reprodukce všech nástrojů v celém kmitočtovém pásmu s úchvatnými detaily, to vše z této kombinace činí soupravu pro labužníky. A na hlavě je pro výbornou ergonomii a prvotřídní použité materiály ani neucítíte. Nicméně je třeba varovat milovníky hutných, mocných basů. Tato sluchátka poskytují příjemně analogový, měkký přednes, a hlavně téměř neutrální zvuk, což znamená, že hrají bez efektního zvýraznění okrajů kmitočtového spektra. Přeloženo do netechnického jazyka: přehrají, co je nahráno. Níc víc, nic méně. Poslouchat hudbu z těchto sluchátek ale rozhodně není nudné ani únavné, což oceníte zejména při déletrvajícím poslechu.
Typ konstrukce: uzavřená
Připojení: odnímatelný kabel, Bluetooth (aptX)
Frekvenční rozsah: 4–120 000 Hz
Citlivost: 100 dB/mW
Impedance: 64 Ω při 1 kHz
Ovládání hlasitosti: není k dispozici
Úložné pouzdro: ano
Klady: perfektní provedení bez kompromisů za použití nejlepších materiálů. Titanový hlavový most, náušníky z ovčí kůže.
Zápory: cena (61 750 Kč).
Pochopitelně tato sestava zdaleka není jediné řešení na trhu, patří však těm dražším. Spolu s rychle se rozšiřujícím formátem DSD získává Hi-Res Audio čím dál víc na oblibě. Nevyužijete ho jen na cesstách, ale i doma, kdy můžete v prvotřídní kvalitě poslouchat hudbu v různých částech bytu i v nočních hodinách.
JJ
(Sluchátka jsou vyrobena přímo v Japonsku, walkman v Malaysii.)
O dalším přístroji z této kategorie jsme psali zde.