Pavoučího muže v podání Toma Hollanda nastává doslova proti jeho vůli. Po skončení Avengers: Endgame a ztrátě svého mentora chce Peter Parker zažít normální letní prázdniny šestnáctiletého středoškoláka. Jet se školou na úžasný výlet do Evropy a vyznat lásku dívce, kterou miluje. Jenže na druhou stranu být superhrdinou znamená úvazek na celý život. Potkává tajemného Mysteria (Jake Gyllenhaal), s nímž má spojit síly v boji proti brutálně silným Elementálům. Alespoň si to zpočátku myslí. Ti sem údajně prolezli jakousi škvírou z paralelního vesmíru. Každopádně lidstvu jde znovu o existenci.
Svěřit v roce 2016 Tomu Hollandovi slavnou postavu Spider-Mana se ukázalo jako geniální nápad. Není jen prvoplánovým superhrdinou, jeho polidštění ho přiblížilo divákům a umožnilo se s ním lépe ztotožnit. Úkoly, které se na něj hrnou, jsou většinou nad schopnosti šestnáctiletého kluka, a tak si při jejich plnění sáhne skutečně až na ono pomyslné dno. Ale také se vždy mnoho nového naučí. Třeba aby nebyl naivní a přehnaně důvěřivý, anebo aby si nepletl Led Zeppelin s AC/DC.
I tentokrát se podařilo natočit kompaktní, dynamické dílo, navíc vizuálně neobyčejně opulentní. Trikové výjevy, mimo jiné i z Prahy, opět mírně zvedly laťku. V celém snímku je jenom pár míst, kde se děj lehce zadrhne, ale rozhodně ne na třetinu filmu jako tomu bylo v Captain Marvel, Infiny War nebo Endgame. Postavy nejsou černobílé, a ne každý, kdo se zdá být kamarád, jím skutečně je. Takováto propracovanost a vývoj charakterů není v marvelovkách rozhodně obvyklá. Symbolizují ji i postupné výměny celkem čtyř Peterových obleků.
Petera Parkera alias Spider-Mana si musí oblíbit každý. Nevyhýbá se problémům, pere se s dospíváním, objevuje první lásku, nevyhne se ani častým životním klopýtnutím. Nejde o to, že chybuje, ale o způsob, jak zarputile, a přitom inteligentně, se bez váhání s překážkami vypořádává. Kromě zmíněné bohaté podívané a skvělých hereckých výkonů (kromě Toma Hollanda zaslouží obdiv například Jake Gyllenhaal), oceňme šikovný marketingový tah zasadit děj do velkých evropských měst včetně Prahy.
Díky kvalitnímu scénáři a režii talentovaného Jona Wattse film ani při své délce nenudí – dost možná vám bude na konci líto jako mně, že už skončil. Nechybí vtipné dialogy ani humor. Včetně zábavných detailů, jako třeba známý český moderátor na televizní obrazovce v hotelové lobby, referující o Elementálech. Na druhou stranu je třeba upozornit, že marvelovky hustě prošpikované celou řadou odkazů, souvislostí a dějových návazností, začínají být čím dál náročnější na znalost příbuzných filmů. Což je pochopitelně záměrem, jak dostat do kin více diváků. Na druhou stranu se můžete setkat se zklamáním, když někdy nebudete bez dalších znalostí ději dobře rozumět.
Poslední zmínka patří drobnému doporučení. Máte-li možnost zhlédnout tento film v kinosále s Dolby Atmos, určitě neváhejte. Tvůrci si tentokrát na sugestivním, prostorovém zvukovém zážitku dali opravdu záležet.
7,5/10
JJ
Spider-Man: Daleko od domova (Spider-Man: Far From Home, USA, 2019)
žánr: akční, dobrodružný, sci-fi
režie: Jon Watts
námět: Stan Lee, Steve Ditko
scénář: Chris McKenna, Erik Sommers
kamera: Matthew J. Lloyd, CSC
hudba: Marco Beltrami, Dennis Smith
hrají: Tom Holland, Jacob Batalon, Zendaya, Jake Gyllenhaal, Marisa Tomei, Angourie Rice, Hemky Madera, Numan Acar, Samuel L. Jackson, Cobie Smulders, Martin Starr, Jon Favreau, Tony Revolori, Michael de Roos, Darren Lee Campbell, Antonín Mašek
délka: 130 minut
O prvním Hollandově samostatném Spider-Manovi si můžete přečíst zde.