Google Nexus převezme řízení satelitu, potřebuje k tomu jen pár speciálních aplikací
Jako první s tímhle nápadem přišla partička nadšenců, kteří do vesmíru poslali iPhone 4, teď je následuje hlavní konkurent jablečné značky.
Google Nexus vynesla na oběžnou dráhu v rámci mise „Smartphone-Sat“ malá raketa, kterou vyvinul výzkumný tým z Univerzity v britském Surrey. Pokud všechno půjde podle plánu, stráví na orbitu půl roku a během té doby provede řadu zajímavých experimentů. Družice STRaND-1 není z největších – váží pouhých 4,3 kg a má rozměry 10 x 30 cm. To ovšem bohatě stačí, aby se dovnitř vešel standardní telefon Google Nexus vybavený jen několika speciálními aplikacemi.
Satelit mimojiné otestuje nové pohonné systémy, první z nich se jmenuje Warp Drive (Water Alcohol resist-jet Propulsion De-orbit Re-entry Velocity experiment) a funguje tak, že z trysek pod velkým tlakem vystřeluje směs vody a alkoholu. Druhý systém pomocí elektrického proudu zahřívá a pak vypařuje materiál, který se ve formě nabitého plynu zrychluje pomocí magnetického pole.
V první fázi mise bude satelit řídit běžný palubní počítač, potom převezme řízení Google Nexus. Vše bude monitorovat pomocí několika aplikací, iTesa zaznamenává magnetické pole v nejbližším okolí, aplikace 360 app pomocí zabudovaného 5 MPix fotoaparátu pořídí fotky a bude určovat přesnou pozici družice. Fotky budou průběžně zveřejňovány na Facebooku: https://www.facebook.com/nanosats.
Kromě toho má mise za úkol ověřit nesmrtelný podtitul Vetřelce 1 „In space no one can hear you scream“ (ve vesmíru váš křik nikdo neslyší). Aplikace Scream in Space přehraje výkřiky, které na web projektu předem zaslali nadšenci a fanoušci. Všichni jsou zvědaví, jestli mikrofon telefonu něco z toho zaznamená. Potvrdí se tak teorie, že ve vzduchoprázdnu se zvuk nepřenáší.