robota, který pomáhá lidem na pražském letišti Václava Havla. Robot Pepper T-Dee je roztomilý, veselý, navíc i poradí, záleží, kdo co potřebuje. I jeho mladší bráška přijde od nynějška mezi lidi. Bude se věnovat čekajícím zákazníkům na prodejnách T-Mobile.
Je vybaven senzory, které neustále zjišťují, jestli se někdo nachází v jeho blízkosti a pokud ano, naváže s ním neprodleně konverzaci. Chová se zdvořile, umí vyprávět vtipy, dávat hádanky nebo zazpívat písničku. Upozorní vás na počasí venku, zodpoví otázky, a na závěr si s vámi udělá selfie, při kterém vystřihne taneční kreaci po vzoru Shakiry.
Po celém světě je umístěných již více než 20 000 těchto robotů ve více než sedmi desítkách zemí. Jeho služby využívá už přes 2000 firem. Nejčastěji je používaný v maloobchodě, a to v nákupních centrech, dále pak v telekomunikacích a oblíbený je také u automobilových prodejců. Pomyslnou pětici uzavírá finančnictví a hoteliérství. Nejvíce robotů (700 kusů) je umístěných v japonské síti restaurací Amazushi, kde roboti návštěvníky nejenom usazují, ale jsou schopni také přijímat objednávky. V Evropě má prvenství, co do počtu, francouzská automobilka Renault se 100 roboty.
Pepper T-Dee je robot druhé generace a v České republice jsou zatím celkem tři kusy. Hardware robota Peppera je vyrobený ve Francii společností SoftBank Robotics, která má s jejich výrobou třináctileté zkušenosti. Softwarovou podporu pro český trh zajišťuje společnost Adastra ve spolupráci s ProBoston. Výjimečnost Peppera T-Dee spočívá ve stylu komunikace se zákazníkem. Robot v T-Mobile je první, se kterým mohou zákazníci komunikovat česky. Je schopný sám začít a vést konverzaci.
V současné době má v sobě uloženo 250 frází. Naprogramování jedné fráze programátorovi zabere přibližně dvě minuty. Pepper T-Dee je také schopný rozeznat obličeje, a až pět základních lidských emocí. Mezi ně patří smutek, naštvání, štěstí, překvapení a identifkuje také neutrální výraz. Podle toho pak přizpůsobí svou komunikaci. Člověka může rozveselit vtipem, zahrát si s ním hru nebo se mohou společně vyfotit.
Na vzniku designu robota se podílel tým psychologů. Záměrně měří necelých 130 centimetrů, usmívá se, a váží téměř 30 kilogramů, aby svou konstitucí připomínal osmileté dítě. Na jeho tváři je patrný také vliv japonských komiksových postaviček Manga. Díky své velikosti, designu a chování je robot lehce akceptovatelný všemi generacemi a typy lidí.
Robot je vybavený sadou senzorů, pomocí kterých vnímá okolní svět. K senzorům patří několik kamer, hloubkové senzory, lasery, infračervený senzor, sonar, gyroskop, několik dotykových senzorů a další. Pepper T-Dee registruje zvuky okolo, tváře lidí a objekty. Na hlavě má dva reproduktory a čtyři mikrofony. V oblasti čela a úst jsou umístěné také dvě videokamery. 3D senzory se nachází v očích a umožňují snímat objekt trojrozměrně. Dotykové senzory má celkem tři, jeden na hlavě a po dvou na hřbetu každé ruky. Případné kolizi robota s osobou či objektem zabraňuje šest laserů, které neustále detekují prostředí. Na pozadí robot stále vyhodnocuje svou rovnováhu a okolí, proto se pohybuje zcela bezpečně a nevyžaduje speciální lidskou pozornost. V případě, že by byl někdo příliš blízko nebo mu hrozil pád, je schopný okamžitě upravit reakci. Otáčí se o 360 stupňů pomocí v nohách vestavěných tří kol. Díky nim může dosáhnout rychlosti až 2 km/hod.
Baterie robota má kapacitu 8 až 12 hodin. Pepper je plně autonomní a v případě potřeby se sám připojí k nabíjecí stanici. Informaci o tom zároveň pošle personálu, například formou SMS zprávy. Robot funguje i po dobu nabíjení. Robota Peppera pořídíte za cenu kolem sedmnácti tisíc eur, včetně servisu, plus naprogramování.
Pepperovo působení je sice u nás na samém počátku, ale už teď je zřejmé, že v každodenním shonu dokáže rozjasnit nejednu zachmuřenou, ustaranou tvář.
Následující měsíc stráví robot na pražské prodejně I. P. Pavlova. O jeho budoucím putování se prý na sociálních sítích včas objeví další informace.
O Pepperovi na pražském letišti si můžet epřečíst zde.