v období ekonomické krize (kdy knihy o Mary Poppins vznikly), je Michael Banks (Ben Whishaw) již dospělým mužem s vlastní rodinou. Dočasně pracuje v londýnské bance Fidelity Fiduciary Bank, stejné instituci, ve které před ním pracovali i jeho otec i dědeček. Hospodářská krize vrcholí a nikdo nemá peněz nazbyt. Rodina Banksových je navíc nucena čelit nedávné tragédii smrti Michaelovy manželky. Zatímco se Michaelův vztah s jeho dětmi stále zhoršuje, podezřele přátelský a zdánlivě velice altruistický pan Wilkins (Colin Firth), zástupce banky, se zvolna chystá rodinu Banksových o jejich domov připravit. Naštěstí do jejich života znovu vstupuje Mary Poppins (Emily Blunt). Takřka dokonalá chůva, která svými ojedinělými kouzly dokáže proměnit i ty nejobyčejnější povinnosti ve fantastické dobrodružství.
Společnost Walt Disney Studios již v minulosti s tvůrci filmu Mary Poppins se vrací spolupracovala. V roce 2011 na filmu Piráti z Karibiku a v roce 2014 na filmu Čarovný les. Když přišla řeč na možnost další spolupráce, navrhli jim od Disney možnost podílet se na pokračování jednoho z jejich nejpamátnějších snímků, filmu o Mary Poppins. Měl by vycházet z velkého množství materiálu, který poskytuje sedm knižních pokračování P. L. Traversové.
„Snímek Mary Poppinsová byl vůbec prvním filmem, který jsem jako malý viděl. Naučil mě plně vnímat filmy, zamilovat si muzikály. A také dobrodružné a fantasy motivy ve filmech,“ říká Marshall. Za svou práci byl v minulosti nominován na Oscara a získal také ceny Emmy a DGA. „Bylo pro mě skutečně velkou poctou, když mě společnost Disney oslovila, abych na filmová plátna převedl další pokračování dobrodružství z knih P. L. Traversové. Odjakživa jsem snil o tom, že vytvořím původní filmový muzikál. Tohle byla šance podílet se na tvorbě pocty klasickým filmovým muzikálům mého mládí.“
Marshall je divadelní režisér a choreograf, který má na svém kontě například úspěšné filmové adaptace muzikálů Chicago, Nine a Čarovný les. Dobře tedy ví, jak je třeba muzikál vystavět. „Příběh o Mary Poppinsové je do jisté míry potřeba vyprávět klasickým způsobem. Musíte uplatnit základní pravidla tvorby filmových muzikálů. Současně je ale třeba k tomu přistoupit moderně, aby vše působilo energicky a bezprostředně,“ míní na Oscara dvakrát nominovaný producent Marc Platt (La La Land, Most špionů, Pomáda živě), držitel ceny Emmy.
Autorka P. L. Traversová světu svou přímočarou chůvu poprvé představila v roce 1934 prostřednictvím dětské knihy Mary Poppins. V průběhu následujících 50 let napsala sedm dalších knih. Jejich čtenáři společně s tajemnou chůvou zavítali na celou řadu kouzlených dobrodružství (Mary Poppins Comes Back, Mary Poppins Opens the Door, Mary Poppins in the Park a další). Její knihy jsou psané spíše jako série náhodných dobrodružství, než jako jedno souvislé vyprávění. Snímek Mary Poppins čerpá z bohatého množství materiálu v těchto knihách.
Na Oscara dvakrát nominovaný David Magee (Pi a jeho život, Hledání Země nezemě) byl pověřen napsáním scénáře. Měl stavět na zcela novém příběhu, odehrávajícím se 24 let po předchozím filmu. Zaměřuje se na Michaela a Jane, tehdejší dětské protagonisty, kteří jsou nyní již dospělí. „Film samotný je o tom, jak vyřešit krizovou životní situaci. A jak dokázat objevit radost a úžas i za velmi těžkých okolností,“ míní Marshall.
„Snažili jsme se zachovat ducha díla P. L. Traversové tím, že přijmeme za svou klasickou povahu a krásu jejích knih. Budeme pokračovat v tradici zobrazení krásných světů, které vytvořila, ale současně vše pojmeme zcela novým způsobem. Divákům předložíme původní příběh a původní písně. Současně jsme náš příběh v maximální možné míře zpřístupnili současným divákům.“
Aby film správně fungoval, bylo naprosto zásadní najít tu pravou herečku, jež by se ujala ikonické role titulní hrdinky. Od samého počátku při tom mysleli na jednu zcela konkrétní herečku: na Emily Blunt.
Tato skvělá herečka má za sebou například filmy jako Tiché místo nebo Dívka ve vlaku. „Měla jsem jisté pochybnosti o tom, zda je to dobrý nápad, protože postava z prvního filmu se dost výrazně zapsala do obecného diváckého povědomí,“ soudí Emily. „Jak takovou postavu pojmout? Budou diváci ochotni mě v této roli přijmout? Takže jsem se ponořila do knižního světa Mary Poppinsové, abych v něm nalezla svou vlastní verzi téhle postavy.“
Samotné natáčení filmu Mary Poppins se vrací probíhalo od února do června 2017 v ateliérech Shepperton a v exteriérech na některých z nejklasičtějších londýnských lokacích. Mimo jiné u katedrály Sv. Pavla, v Buckinghamském paláci, v londýnském Toweru, na Cowley Street, v ulici Queen Anne’s Gate, v prostorách Královské burzy, v Cornhill Street a v King Charles Street.
Londýnské lokace bylo třeba pečlivě upravit, zamaskovat jakékoliv moderní prvky či změny v původním návrhu budovy. Byly pečlivě nasvíceny a zabrány tak, aby vynikla skutečná krása tohoto města. „Chtěli jsme našemu filmu dodat na atmosféře a natáčet v londýnských exteriérech, aby diváci měli možnost vnímat skutečný Londýn,“ říká producent John DeLuca. „Dokonce jsme o těch místech začali uvažovat jako o dalších postavách našeho filmu.“
„Považuji tenhle film za takové vyznání lásky Londýnu,“ míní Emily Blunt. „Pocházím z Londýna a moc se mi líbí, jak překrásně je v tomto filmu naše město ztvárněno.“
Před více než 80 lety vytvořila spisovatelka P. L. Traversová svět, ve kterém se kouzelné věci mohou odehrát i v každodenním životě. Podle režiséra Roba Marshalla je nyní naprosto ideální doba na to, aby se diváci do tohoto světa znovu vrátili. „Svět se zcela evidentně nachází v choulostivé situaci,“ říká. „Lidé se cítí nejistě a zranitelně. Je proto důležité, abychom měli k dispozici něco, co nás dokáže z každodenního života vytrhnout. Připomenout nám, že na světě jsou stále ještě kouzla a zázraky.“
Snímek Mary Poppins se vrací je zcela novým, původním filmem, který připomíná kouzlo a atmosféru filmu původního. Současně však nabízí krásné nové písně a velkolepá dobrodružství, aby divákovi poskytl okouzlující filmový zážitek.
„Zábava, kouzlo, optimismus, naděje a nevinnost, které se s Mary Poppins pojí, jsou přesně tím, co se v našich životech snažíme nacházet i dnes,“ míní producent Marc Platt. „Chceme, aby nás někdo potěšil, přenesl do jiného světa a pobavil. Chceme se dojímat. Toužíme po smíchu i po pláči. A snímek Mary Poppins se vrací tohle vše divákům nabízí.“
Nejedná se ale o film pouze pro děti. Jak kdysi řekl již sám Walt Disney, „jde o film pro dítě, které se ukrývá v každém z nás.“
O jiných filmech se skvělou herečkou Emily Blunt si můžete přečíst zde a zde.