„Jak bude vypadat můj obor a náš svět v roce 2036?“, ptá se Tomáš Sedláček a dalších 19 osobností v nové knize, která se objeví na pultech knihkupectví 7. října. Její název zní jednoduše: „2036“ s podtitulem „Tomáš Sedláček a hosté: Jak budeme žít za 20 let?“. O tématu, které se týká prakticky každého, píší kromě předního ekonoma např. fotbalista Petr Čech, psycholog Cyril Höschl, herec Vojtěch Kotek či novinář Jindřich Šídlo.
Autoři se v knize zamýšlejí nad tím, jak se jejich obor i celá naše společnost změní v následujících dvou dekádách. Inspirací pro knihu bylo ohlédnutí do roku 1996, kdy na český trh vstoupila společnost Paegas, a skutečně masově se začaly používat mobilní telefony. Když jsme drželi v ruce první mobil s jedním řádkem na zeleně blikajícím displeji, měli jsme o tom, jak budeme žít za 20 let, možná fantastické představy s létajícími automobily nebo cestováním na Mars. Na druhé straně si ani ti nejprozíravější z nás neuměli představit dnešní svět internetu, e-mailů, aplikací, sociálních sítí, navigace nebo focení, a změnu v našich životech, kterou ta malá krabička přinese. Společně s Tomášem Sedláčkem proto společnost T-Mobile a nakladatelství 65. pole přizvali devatenáct respektovaných osobností z různých oborů a požádali je, aby se zamysleli, jak bude svět vypadat za dalších dvacet let, v roce 2036.
„Tento sborník se snaží odpovědět na nemožnou, ale nutnou otázku: jak to s námi bude vypadat za 20 let? Čtenáři se do rukou dostává odvážná publikace, jejíž autoři jsou připraveni se za 20 let veřejně ztrapnit,“ glosuje Tomáš Sedláček, patron celého projektu a hlavní autor knihy. „Ačkoliv je současná společnost přesycena horkými tématy od migrační krize přes Brexit až po vzestup Číny, autoři se v knize dotýkají té nejdůležitější revoluce, která na pozadí všech politických, vojenských a ekonomických změn probíhá – je to revoluce digitální,“ prozradil o obsahu knihy Sedláček.
„Jsem velice rád, že díky skvělým osobnostem autorů vznikl plastický obraz, který pro spoustu z nás může být inspirací. Nejen k tomu, na co se připravit, ale především k připomenutí toho, že naplnění našich životů vždy bylo, je a bude pouze na nás samotných. Bez ohledu na technologie, které máme k dispozici,“ uzavírá Milan Vašina, generální ředitel T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom.
„Líbila se mi myšlenka knihy od dvaceti chytrých lidí, kteří mohou otevírat čtenářům nové perspektivy. S nápadem přišla společnost T-Mobile, díky jejíž podpoře se nám podařilo během krátké doby shromáždit opravdu pestrou mozaiku názorů, vizí a prognóz, od zcela seriózních až po humorné,“ komentuje ředitel nakladatelství 65. pole Tomáš Brandejs.
Kniha bude od 7. října běžně k dostání v knihkupectvích a se slevou v e-shopu nakladatelství 65. pole (http://www.65pole.cz).
Architektura a bydlení: Adam Gebrian
Biotechnologie a medicína: Daniel Hořínek
Český jazyk: Markéta Pravdová
Člověk a společnost: Cyril Höschl
Divadlo a film: Vojtěch Kotek
Ekonomika: Tomáš Sedláček
Hudba: David Gaydečka
Gastronomie: Petra Pospěchová
Média, sociální sítě a internet: Josef Šlerka
Mobily a komunikace: Filip Kůžel
Móda & beauty: Vladimír Staněk
Náboženství a víra: Marek Orko Vácha
Podnikání: Zbyněk Frolík
Politika: Jindřich Šídlo
Reklama a marketing: Martin Jaroš
Soužití na planetě: Šimon Pánek
Sport: Petr Čech
Školství a vzdělávání: Bob Kartous
Technologie budoucnosti: Milan Vašina
Životní prostředí: Bedřich Moldan