Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary zastupovat těchto pět výjimečných snímků: Fortunata, Ciambra, Osvoboď nás (Liberami), Hora (Monte) a Spira mirabilis. Vzácným hostem bude jedna z nejvýraznějších osobností současné italské herecké generace, herečka Jasmine Trinca. Za italské filmy se zúčastní uvedení filmu Fortunata. V tomto snímku režiséra Sergia Castellitta byla na letošním MFF v Cannes oceněna porotou sekce Un Certain Regard za nejlepší herecký výkon. Na festival do Karlových Varů dorazí také režisér Jonas Carpignano (Ciambra) a herec Andrea Sartoretti (Hora).
Sekce Horizonty, která přináší výběr nejzajímavějších titulů aktuální sezóny ze současné světové produkce, letos nabídne čtyři italské filmy. Prvním z nich je již zmíněný snímek Fortunata režiséra Sergia Castellitta. Vyprávějí příběh kadeřnice a matky samoživitelky Fortunaty, která i s dcerkou žije na římském předměstí, sní o otevření vlastního salónu a získání větší nezávislosti. Ví, že aby svého snu dosáhla, musí být silná a je připravená téměř na všechno. Ovšem nepočítala s tím, že do téhle jasné rovnice přibyde láska. Pro ni nezvyklý pocit, že ji někdo doopravdy hluboce miluje. V hlavní roli exceluje talentovaná italská herečka Jasmine Trinca, držitelka ceny za nejlepší herecký výkon v sekci Un Certain Regard na MFF Cannes 2017.
Dalším filmem v sekci Horizonty je Ciambra (A Ciambra) z prostředí divoké romské komunity v Kalábrii ve Španělsku, kde vyrůstá uprostřed své početné rodiny čtrnáctiletý Pio Amato. Navzdory nízkému věku kouří a pije. Od svého staršího bratra Cosima se učí potřebným dovednostem (často na hranici zákona) pro život v ulicích jejich rodného města. Když Cosimo zničehonic zmizí, je na Piovi, zda prokáže, jestli je schopen jít ve stopách staršího bratra a stát se mužem. Film režiséra Jonase Carpignana předznamenal krátký stejnojmenný snímek z roku 2014, se kterým uspěl na festivalu v Cannes.
Strhující dokument režisérky Federicy Di Giacomo Osvoboď nás (Liberami) pojednává o exorcismu jako fenoménu, který v naší společnosti stále přetrvává. Ba rozšiřuje se – kněžích jmenovaných do funkce exorcistů v katolické církvi přibývá, dokonce jsou pro ně pořádány vzdělávací kurzy. Dokument sleduje mimo jiné jednoho z nejvyhledávanějších exorcistů na Sicílii, kněze Catalda. Snímek byl oceněn na festivalu v Benátkách v sekci Orizzonti.
Do pozdního středověku diváky přenese film oceňovaného íránského režiséra Amira Naderiho Hora (Monte). Je režisérovým prvním snímkem natočeným v italštině a v Itálii a jeho tématem je dosažení nemožného. Vypráví příběh Agostina žijícího v chudobě se svou ženou Ninou a synem Giovannim za malou vesničkou na úpatí hor. Obrovské hory se zvedají jako zeď, zastavují sluneční paprsky a sužují zemědělskou půdu. Ačkoli jeho rodina hladoví, Agostino trvá na tom, že jejich osud leží mezi vrcholy. Rozhodne se napadnout nesmírnou sílu staré hory, která jemu i jeho rodině brání v pohodlnějším životu.
Posledním italským snímkem letošního MFF Karlovy Vary je dokument Spira mirabilis režisérů Massima D’Anolfiho a Martiny Parenti, jenž byl v premiéře uveden v soutěži na Benátském filmovém festivalu. Na MFF KV bude promítán v sekci Imagina. Film je okouzlující poctou lidské touze dosáhnout nesmrtelnosti v podobě ustavičné snahy překonat (či přijmout) své vlastní hranice. Spira mirabilis, „úžasná spirála“ prvně zmíněná už Decartem, je symbolem dokonalosti a nekonečnosti díky svým jedinečným matematickým vlastnostem. Velikost spirály se zvětšuje, ale její tvar zůstává nezměněn. Tvůrci si tento symbol, vyskytující se i v přírodě, vypůjčili, aby předestřeli největší výzvu každé lidské bytosti: naučit se žít se svou vlastní smrtelností.