Druhá strana naděje – tragikomický film o laskavosti a empatii

Druhá strana naděje – tragikomický film o laskavosti a empatii

Stárnoucí podomní obchodník s košilemi

Wikström učiní na svůj věk odvážné rozhodnutí: opustí svoji ženu alkoholičku i uvadající živnost. Opilá manželka háže snubní prsten do popelníku plného vajglů, střih… Wikström parkuje před jakýmsi penzionem. Toto však ještě není ona hlavní druhá strana naděje. Po epizodní, docela úspěšné kariéře pokerového hráče, zakoupí malou, nevýdělečnou restauraci na zapomenutém helsinském dvorku. Mít restauraci byl totiž vždycky jeho sen.

Brzy se ukáže, že nepřístupná slupka málomluvného hrdiny skrývá velké, laskavé srdce. To poznáme, když Wikström jedná s darebnými zaměstnanci, zděděnými v restauraci nebo nabídne práci o mladému muži, cizinci který se řízením osudu nachází ve zdánlivě bezvýchodné situaci. Jak bývá u filmů Akiho Kaurismäkiho zvykem, lidskost, přátelství a smysl pro humor probleskují ponurostí a dodávají této hořkosladké komedii příchuť optimismu. Film Druhá strana naděje byl na letošním Berlinale oceněn Stříbrným medvědem za nejlepší režii.

Slovo režiséra

Nejznámější finský filmový režisér, filmový samouk a samorost Aki Kaurismäki (nar. 1957) o svém filmu Druhá strana naděje říká: „Tímto filmem jsem se snažil co nejvíce otřást vyhraněným pohledem Evropanů na uprchlíky buď jako na ubohé oběti, nebo jako na arogantní ekonomické imigranty, zaplavující naše země, jen aby nám ukradli práci, ženy, domovy a auta. V evropských dějinách má vznik a posilování stereotypních předsudků zlověstnou ozvěnu. Otevřeně přiznávám, že Druhá strana naděje je do jisté míry tzv. tendenčním filmem, který se bez skrupulí snaží ovlivnit názory svých diváků. Za tím účelem manipuluje s jejich emocemi. Protože tyto snahy vyjdou přirozeně naprázdno, zbude aspoň, jak doufám, poctivý, poněkud melancholický příběh, vyprávěný s humorem, a zároveň skoro realistický film o pár lidských osudech v dnešním světě.“

Druhá strana naděje

Vtipný příběh s úsporným, avšak o to břitčím a charakteristicky suchým, ryze severským humorem. Roli Khaleda, syrského uprchlíka, ztvárnil Sherwan Haji (nar. 1985). Sám Haji přišel ze Sýrie do Finska v roce 2010. V roce 2008 absolvoval Institut dramatického umění v Damašku. V Sýrii hrál v několika televizních seriálech.

Nedejte se však odradit tematikou uprchlíka, kterou už leckdo může být přesycen. Takhle lidský, pravdivý pohled na člověka z jiné země se běžně nevidí. A pochopitelně i naopak jeho, jak vnímá nové, zdaleka ne vždy přátelské prostředí. Druhá strana naděje je zkrátka tragikomický film o nečekaných životních trampotách, lidské laskavosti a empatii. A také o tom, že podvádět se nemá.

7/10

JJ

Druhá strana naděje (Toivon tuolla puolen, Finsko, 2017)

žánr: drama, komedie

režie: Aki Kaurismäki

scénář: Aki Kaurismäki

kamera: Timo Salminen

hrají: Ville Virtanen, Tommy Korpela, Kati Outinen, Sakari Kuosmanen

délka: 98 minut

Druhá strana naděje Druhá strana naděje

Další příspěvky
John Wick 4 je skoro tříhodinová akční jízda
John Wick 4 je skoro tříhodinová akční jízda
Kdo by řekl,  že ze zastřeleného psa gangstera na odpočinku se nakonec vyklube globální akční bitva Johna Wicka (opět Keanu...
Canon EOS R8 a R50, dva nové fotoaparáty
Canon EOS R8 a R50, dva nové fotoaparáty
Plnoformátová kvalita v lehkém těle  Fotoaparát EOS R8 je vybavený plnoformátovým snímačem typu CMOS s rozlišením 24,2 milionu bodů, který...
Das Filmfest 2022 – nejnovější německy mluvené filmy
Das Filmfest 2022 – nejnovější německy mluvené filmy
Přichystány jsou na tři desítky nejnovějších filmů z Německa, Rakouska a Švýcarska, navíc i retrospektiva díla Rainera Wernera Fassbindera. Vše...