Válka o planetu opic je tentokrát pro lidstvo fatální

Válka o planetu opic je tentokrát pro lidstvo fatální

Poslední díl opičí trilogie začíná dva roky po

konci minulé části. Před patnácti lety bylo lidstvo téměř vyhubeno nešťastně zmutovaným virem nazývaným opičí chřipka. Nyní, na začátku dílu Válka o planetu opic, je dosavadní vývoj stručně a přehledně shrnut. V předchozím Úsvitu rostoucí civilizace se lidoopi poklidně rozvíjeli takřka mimo kontakt s lidskou rasou. Dokud ovšem nebyli objeveni malou skupinou zoufalých lidí, kteří usilovali o založení vlastní kolonie. Lidé a opice si spolu zkusili soužití. Křehký mír byl ale rozbit Kobou, lidoopem, který si nedokázal odepřít pomstu na dřívějších věznitelích. Caesar, vůdce opic, se marně pokoušel obnovit pořádek, ale již nebylo možné odvrátit boje, které začaly v lesích propukat…

Náročný úkol pro Caesara

Ve snímku Válka o planetu opic, třetím a posledním pokračování blockbusterové trilogie, se režisér Matt Reeves a hvězdné herecké obsazení vnoří do světa zuřícího válkou. Ta se v předchozích dílech rozhořela mezi rychle se vyvíjejícími opicemi a zbytkem lidské populace oslabené virem. Má konečně určit vítěze, jenž definitivně převezme vládu nad planetou. Ve spletitém a mytickém filmu se divák stane svědkem klíčového okamžiku, který navždy určí osud lidské civilizace. Zároveň sledujeme vůdce lidoopů Caesara. Při hledání zaslíbeného domova pro svůj lid zažívá existenciální muka rozpolcené duše zmítané touhou po spravedlnosti, ale zároveň po pomstě.

Lidstvo končí

Hlavním motivem válečného příběhu je poslední vzdor. Vzhledem k tomu, že se chatrný mír mezi lidmi a lidoopy hroutí, chystá se skupina lidských vojáků vedená plukovníkem McCulloughem na poslední boj. Caesara nacházíme v okamžiku, kdy je zasažen obrovskou ztrátou, probouzející v něm nezvladatelnou zuřivost. Ve svém nitru svádí boj lidské inteligence se svou zvířecí podstatou. A zároveň jím zmítají pochyby, zda je schopný dovést svůj kmen ke svobodě.

První část připomíná spíše roadmovie. Oddělená úzká skupinka se cestou rozrůstá o další zájemce jako v Sedmi statečných. Na cestě za pomstou najde Caesar sídlo nenáviděného plukovníka, a je šokován, jak nelítostně dokáže týrat a vykořisťovat zajaté opice. Zcela klíčová scéna, kdy plukovník Caesarovi vysvětluje svoji zrůdnou životní filosofii, je doprovázena hudbou Jimiho Hendrixe, konkrétně skladbou Hey Joe. Je zajímavé, že v poslední době bývá ve spojitosti se záběry americké armády často používána na umocnění drsnosti hudba tohoto geniálního kytaristy z konce šedesátých let.
Caesar také mezi ostatními opicemi, kam se nechá dobrovolně zajmout, projeví takřka odborářskou empatii, kdy se ostatním snaží vymoci lepší pracovní podmínky.
Zvláštní, smutnou psychologickou studií jsou potupně kolaborující opice, ať už je motivací vypočítavost, či zbabělost.

Značně patetická Válka o planetu opic

Film je naplněn emocemi až po okraj, což mimochodem během děje trefně kritizuje plukovník. Emoce z plátna doslova šplýchají po hektolitrech, ale v souboji dobra a zla překvapivě nepůsobí úplně nepatřičně. Koneckonců, lidé vymírají jednou za život, tak ať si to užijí. Původní virus navíc zmutoval, řádí znovu, a opět s monumentálně destruktivními důsledky pro lidstvo.

Mnohem horší je bohužel neúměrné a zbytečné protahování jednotlivých scén, zoufale do nekonečna prodlužující celkovou stopáž filmu. To je asi největší nedostatek Války o planetu opic. Jinak například herecký výkon osvědčeného Andyho Serkise v roli Caesara je bezvýhradně obdivuhodný. Ovšem je také pravda, že má před ostatními náskok mnohem více lidskou fyziognomií obličeje, umožňující jemnější a přesnější mimické reakce.

Úsměvný patos hledání nového místa k životu pro mírumilovné opičí společenství, kdy s trochou nadsázky praotec Caesar vystoupí na horu Říp a ohlásí zemi zaslíbenou, mlékem a strdím oplývající, ponechme raději bez komentáře, je skutečně jen pro otrlé příznivce opičí ságy.
Nicméně celkově jde o zcela důstojný závěr trilogie. Nemá otevřený konec, i když tak nějak podvědomě cítíme, že planeta opic je zkrátka jeden z těch nekonečných, vděčných filmových příběhů, provázejících nás po zbytek života. Ke zhlédnutí poslední části trilogie netřeba znát předchozí dva díly, vše podstatné se zde na začátku dozvíte.

6,5/10

JJ

Válka o planetu opic (War for the Planet of the Apes, USA, 2017)
žánr: akční sci-fi
režie: Matt Reeves
scénář: Mark Bomback, Matt Reeves
kamera: Michael Seresin
hudba: Michael Giacchino
hrají: Andy Serkis, Woody Harrelson, Steve Zahn, Toby Kebbell, Judy Greer, Karin Konoval, Amiah Miller
délka: 143 minut

Válka o planetu opic Válka o planetu opic

Další příspěvky
John Wick 4 je skoro tříhodinová akční jízda
John Wick 4 je skoro tříhodinová akční jízda
Kdo by řekl,  že ze zastřeleného psa gangstera na odpočinku se nakonec vyklube globální akční bitva Johna Wicka (opět Keanu...
Canon EOS R8 a R50, dva nové fotoaparáty
Canon EOS R8 a R50, dva nové fotoaparáty
Plnoformátová kvalita v lehkém těle  Fotoaparát EOS R8 je vybavený plnoformátovým snímačem typu CMOS s rozlišením 24,2 milionu bodů, který...
Das Filmfest 2022 – nejnovější německy mluvené filmy
Das Filmfest 2022 – nejnovější německy mluvené filmy
Přichystány jsou na tři desítky nejnovějších filmů z Německa, Rakouska a Švýcarska, navíc i retrospektiva díla Rainera Wernera Fassbindera. Vše...